Стагнація

Стагнація; ж. (фр. stagnation, від лат. stagno — роблю нерухомим, зупиняю; лат. stagnum — болото, стояча вода):

1. В економіці — стан економіки, що характеризується застоєм виробництва і торгівлі протягом тривалого періоду. Стагнація супроводжується збільшенням чисельності безробітних, зниженням заробітної плати і рівня життя населення.
Стан стагнації був характерним для економіки США в 1930-х рр., для радянської економіки в середині 1970-х — наприкінці 80-х рр.
В економіці виділяють два види стагнації, «монополістичну» і «перехідну», різні за походженням, формами прояву і способам подолання.
Перший вид стагнації виникає в результаті панування монополістичних об’єднань, що усувають конкуренцію як двигун розвитку економіки; проявляється в тенденціях економічного застою, який охоплює насамперед область виробництв, в яких домінують монополії. Стагнація проявляється в депресивному характері виробництва, уповільненням інвестиційних процесів, хронічної недовантаженням підприємств, масовим безробіттям.
Інший тип стагнації виникає в процесі переходу від командно-адміністративної до змішаної економіки і є наслідком економічних помилок урядів, ігнорування економічних законів. Зокрема, в економіці пострадянських держав в 90-х XX в. стагнація проявилася в різкому спаді виробництва та інвестиційної діяльності, фізичному руйнуванні продуктивних сил, насамперед у науково-технічному та інтелектуальному потенціалі суспільства, а також знеціненні мотиваційних стимулів продуктивної праці. Криза охопила сферу фінансів, грошового обігу, особливо гострим була криза неплатежів.

2. В медицині — застій крові у венах.

3. В психології — застій соціального зростання і культури людини або масове приниження соціуму (народу) вищестоящими керівниками (владою) — створюване штучним шляхом.

Одне із джерел: Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, 1978. — Стор. 635.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>